Geri Dönüşüm Nedir

Geri Dönüşüm Nedir

Geri dönüşüm hakkında birçok teknik tanım bulabilirsiniz, ancak genel hatları ile yeniden değerlendirme anlamı taşımaktadır. Çok geniş bir yelpazede sürdürülen bu işlemler, ülke ekonomisi başta olmak üzere birçok alanda sağladığı avantajlar ile bilinmektedir.
    Örneğin yiyecek ve içecek ambalajlarının, şişelerin ve benzeri tüketim malzemelerinin üzerinde yer alan geri dönüşüm ibareleri bu ürünlerin tekrar işlenerek sanayiye kazandırılabileceği anlamını taşımaktadır. Geri dönüşümü bu anlamda, yeniden değerlendirme imkanı olan maddelerin belirli fiziki işlemler sonrası tekrar kullanıma hazır duruma getirme işlemi olarak tanımlayabiliriz. Doğal kaynakların sınırsız olmadığını düşünelim tüm bu kaynakların bir gün tükendiğinde geri dönüşüm kapsamında yapılan çalışmaların önemini anlamak bu açıdan bakıldığında ne denli önem arz eden bir konu olduğu daha iyi anlaşılacaktır.


Hurda ve Geri Dönüşüm


    Bunun yanı sıra değerli ve adi madenler kapsamında da dünyaya yön veren birçok dev ekonominin alt yapısında geri dönüşüm çalışmalarının oldukça önemli bir yere sahip olduğunu görüyoruz. Özellikle sıfırdan imalatı oldukça zahmetli ve maliyetli olan madenlerin bu yolla elde edilmesi hem ekonomik, hem de doğal kaynakların tüketilmemesi adına önem taşımaktadır. Bu da hurda alımları ile başlayan bir sürecin ilk ayağını oluşturmaktadır. Hurda işlevini yitirmiş, dayanım ömrünü tamamlamış her türlü madde olarak tanımlanabilir. Örneğin kurşunun işlenerek bir malzeme üzerinde kullanıldıktan sonra, malzemenin ömrünü tamamlaması ve hurdaya çıkması kurşunun tekrar kullanılmak üzere birçok fiziki işlemlere tabi tutularak sanayiye tekrar kullanılmak üzere kazandırılması da bir geri dönüşüm işlemidir. Öyle ki kurşun ve benzeri birçok madenin geri dönüşüm kapsamında üretime kazandırılması doğal kaynaklardan çıkarılan maden miktarından daha fazladır diyebiliriz. İkincil kaynaklar olarak adlandırılan bu kısım birçok ülkenin sanayisini ayakta tutmak için giriştiği bir yöntemdir. Bu yüzden hurda alımı ve yeniden değerlendirilmesi önemlidir.


Hurda Fiyatları


    Hurda alımı gibi işlemler haliyle yeni bir iş alanın oluşmasına ve hurda fiyatlarının belirli aralıklarda değerlendirilmesine neden olmuş hatta bu durum borsaya bile indekslenir duruma gelmiştir. Hurda fiyatları bu bağlamda birçok değişkenden etkilenebilen bir yapıya sahiptir. Bu yüzden geri dönüşüm öncesi ve sonrası ile detaylandırılması ve her gelişmiş ekonominin yapı taşları arasında yer alan bir oluşum olarak karşımıza çıkmaktadır.